Как и защо да говорим с децата за коронавируса?
Как и защо да говорим с децата за коронавируса?
Всеки ден получаваме информация за Covid-19, за броя заболели и за броя починали. В цял свят пандемията е не само на новия коронавирус, но и пандемия на страха.
Тревожността по един или друг начин засяга и децата. За да се намали риска от заразяване и паника, трябва да се говори с подрастващите. Как разговорите помагат за по-малко заболели и как да обясним на децата какво се случва?
Защо да говорим с децата за коронавируса?
Ако изобщо не говорите с децата си по темата или им отговаряте с най-общи думи и фрази, това няма да е от полза за тях. Живеем в свят, наситен с информация. Децата чуват за коронавируса отвсякъде, виждат промени в обичайния им начин на живот и в заобикалящото ги. По-големите деца сами четат и правят изводи. В много от случаите изводите им са погрешни (напр. че тези, които ядат китайска храна или банани, докосват животни и не носят маски ден и нощ, ще се заразяват с коронавирус). Ваша е задачата да им обясните истината.
Страната ни е в карантинен период заради коронавируса. Децата са много наблюдателни и информацията не може да бъде скрита от тях. И въпреки че повечето деца може да не разбират точно какво се случва и да не знаят колко сериозна е инфекцията, това вече се отразява на ежедневието им.
Децата реагират различно на тревожната ситуация наоколо: някои се шегуват и се наслаждават на допълнителната ваканция, други се притесняват дали ще се разболеят или баба ще умре. Някой може да е по-капризен, друг да се затвори, трети да е твърде активен. Но всеки има нужда от подкрепа и разяснения.
Изследвания са доказали, че повишената тревожност е един от важните фактори, които влияят върху имунната система.
Колкото по-силна е тревожността, толкова по-ниска е защитата от инфекции. Така че вместо да използвате рекламираните лекарства с недоказана ефективност, си струва да започнете да говорите и успокоявате децата – това определено работи.
Как да говорим?
Най-важното е да не пренебрегвате проблема, а да предоставяте достоверна, конкретна и подходяща за възрастта на детето информация.
Справете се със страховете си
Паниката не помага на никого. Трябва да контролирате собствените си страхове и чувства, за да помагате на децата си. Ако възрастният е прекалено тревожен – детето ще го почувства.
Пригответе се за разговор
Преди да говорите с децата, прочетете информация от реномирани източници. Не цитирайте само социалните мрежи.
Започнете разговора с това, че вие правите всичко възможно детето да е в безопасност. Давайте вярна, но ограничена информация. Обещайте, че ще му разкажете за всички важни промени, които настъпват.
След това преминете от вируса към събитията и преживяванията на самото дете. Припомнете на детето кога то е било болно или как е боледувал някой близък възрастен. Направете сравнение.
Подобно на грипа, по-голямата част от случаите на коронавирус са леки или умерени, особено за деца. Може да обясните, че ако детето се разболее, известно време няма да се чувства много добре, но след това ще оздравее.
Въведете правила и напомняния
Вие трябва да давате пример на децата си. Редовното миене на ръцете е изключително важно и всяко миене трябва да бъде със сапун и вода в продължение на 20 секунди. Кашлянето и кихането да става в свивката на лакътя, а не в ръка и т.н.
Но тъй като животът не може да бъде изпълнен с постоянни досадни лекции, можете да направите закачливи напомняния. Закачете подходящи снимки или рисунки в дома си, които да напомнят на децата за основните дейности. Превърнете ежедневните хигиенни навици в игра – измислете песничка, която да пеете заедно с детето докато си мие ръцете, играйте с любимата му кукла или мече на миене на ръце и лице и т.н.
Обяснете на детето, че сега всички трябва да си седим вкъщи освен, за да не се разболеем, но и за да предпазим другите, например баба и дядо.
В краен случай, ако се налага да излезете с децата си навън, сложете им маски. Покажете им, че всички носят такива защитни маски на устата и носа си. За да направите детската маска по-забавна, може да нарисувате с флумастер например усмивка или зъби или каквото се сетите. Бъдете сигурни, че така детето с удоволствие ще носи своята маска.
Най-важното е вие като родители да бъдете спокойни, информирани и отговорни. Така вие вдъхвате у децата си увереност, че ще се справим в трудната ситуация, в която се намираме.
dechica.com Copyright © 2020
Последвай ни във Facebook и Instagram.